Przed zakupem okularów w naszym sklepie radzimy wizytę u okulisty lub optometrysty, który dokładnie zbada Twój wzrok. Zalecając Ci okulary specjalista wskaże odpowiednie parametry dla oka prawego (OP) i oka lewego (OL). Jeżeli Twoja recepta jest trudna do odczytania (z uwagi na niewyraźny zapis) – skontaktuj się z naszymi konsultantami. Bardzo chętnie rozwieją oni wszystkie wątpliwości. Nieczytelną receptę możesz również przesłać do nas za pomocą wiadomości email. Zostanie ona przez nas odczytana i możliwie jak naszybciej prześlemy Ci znajdujące się na niej parametry.

Co oznaczają poszczególne pola na recepcie okularowej?

Dal – część recepty, która odnosi się do szkieł minusowych lub plusowych a więc z przeznaczeniem dla osób z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. W tym przypadku zamawiamy okulary do dali używane do codziennego chodzenia i użytku .

Bliż – część recepty w której zdefiniowane są parametry dla okularów do czytania lub pracy przy monitorze komputerowym a więc z przeznaczeniem dla osób mających nieostre widzenie z bliska. Okulary te służą głównie do czytania.

Sfera – określa moc i siłę soczewki. Wyrażona jest w dioptriach. Może przyjmować wartości ujemne („-“) i plusowe (“+”) w przypadku szkieł do dali oraz wartości dodatnie („+”), lub ujemne (“-“) w przypadku bliży.

Cylinder – parametr, który określa stopień korekcji astygmatyzmu. Korekcja astygmatyzmu, może występować zarówno przy dali jak i bliży a jego wartości mogą być ujemne jak i dodatnie. Cylinder określony jest z dokładnością do 0,25 dioptrii cylindrycznych.

Oś cylindra – podawana w stopniach od 0º do 180º w przypadku szkieł cylindrycznych. Niekiedy może być również zaznaczona na rysunku na recepcie.

Rozstaw źrenic (PD) – odległość pomiędzy źrenicami (dokładnie od środka źrenicy prawego oka do środka lewego oka) podawana jest w milimetrach. Jeśli okulista nie poda jej na recepcie możliwe jest określenie PD z pomocą drugiej osoby.

Poniżej znajduje się ilustracja, która odpowie na pytanie: “jak odczytać receptę na okulary?”:

jak odczytać receptę na okulary

Kupując oprawki wraz ze szkłami korekcyjnymi w naszym sklepie mają Państwo możliwość wprowadzenie danych z recepty od razu do systemu podczas składania zmówienia.