Przed zakupem okularów w naszym sklepie radzimy wizytę u okulisty, lub optometrysty, który dokładnie zbada Twój wzrok. Zalecając Ci okulary, specjalista wskaże odpowiednie parametry dla oka prawego (OP) , i oka lewego (OL).

Co oznaczają poszczególne pola na recepcie okularowej?

Dal – część recepty, która odnosi się do szkieł minusowych lub plusowych, a więc z przeznaczeniem dla osób z krótkowzrocznością, lub nadwzrocznością. W tym przypadku zamawiamy okulary do dali , używane do codziennego chodzenia i użytku .

Bliż – część recepty, w której zdefiniowane są parametry dla okularów do czytania lub pracy przy monitorze komputerowym, a więc z przeznaczeniem dla osób mających nieostre widzenie z bliska. Okulary te służą głównie do czytania.

Sfera – określa moc i siłę soczewki. Wyrażona jest w dioptriach. Może przyjmować wartości ujemne („-“) i plusowe (“+”) w przypadku szkieł do dali oraz wartości dodatnie („+”), lub ujemne (“-“) w przypadku bliży.

Cylinder – parametr, który określa stopień korekcji astygmatyzmu. Korekcja astygmatyzmu, może występować zarówno przy dali jak i bliży, a jego wartości mogą być ujemne jak i dodatnie. Cylinder określony jest z dokładnością do 0,25 dioptrii cylindrycznych.

Oś cylindra – podawana w stopniach od 0º do 180º w przypadku szkieł cylindrycznych. Niekiedy może być również zaznaczona na rysunku na recepcie.

Oś – podawana tylko w przypadku korekcji astygmatyzmu i szkieł cylindrycznych, przyjmuje wartości od 0° do 180°. Może być też zaznaczona na grafie na górze recepty (grafika na górze recepty).

Rozstaw źrenic (PD) – odległość pomiędzy źrenicami (dokładnie od środka źrenicy prawego oka do środka lewego oka) podawana jest w milimetrach. Jeśli okulista nie poda jej na recepcie możliwe jest określenie PD z pomocą drugiej osoby. W tym celu najlepiej skorzystać z naszej linki. Uwaga PD określane jest zazwyczaj jako jedna liczba. W przypadku innych wartości dla oka prawego i lewego należy skontaktować się z naszym konsultantem.

Poniżej znajduje się recepta na okulary oraz oznaczenia przedstawione w sposób graficzny.

recepta_objasnienie_luxokulary

Kupując oprawki wraz ze szkłami korekcyjnymi w naszym sklepie mają Państwo możliwość wprowadzenie danych z recepty od razu do systemu podczas składania zmówienia.

Poniżej znajduje się grafika obrazująca wpisanie danych z przykładowej recepty do naszego systemu.