Wychodzimy z założenia, że okulary mają nie tylko korygować wadę wzroku, ale również zdobić twarz. Istnieje kilka zasad doboru oprawek do kształtu twarzy. Należy jednak pamiętać, aby zawsze kierować się tutaj własnym gustem. To my powinniśmy się w danych oprawkach czuć najlepiej. Inni mogą nam tylko doradzić, natomiast ostateczna decyzja należy zawsze do nas.

Pierwszymi czynnikami jakie powinno brać się pod uwagę przy wyborze oprawek są:

Rozmiar okularów – musi być dopasowany do wielkości twarzy. Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, czy wymiary podane dla konkretnej oprawki są właściwe dla Ciebie jest porównanie ich z wymiarami obecnie używanych okularów za pomocą szerokości oprawki tzw. szerokości skroniowej. Posługując się linijką można zmierzyć szerokość oprawy i porównać z wymiarami umieszczonymi w naszym sklepie. Czyli dodajemy szerokość jednego szkła i drugiego następnie dodajemy wymiar mostka i jeszcze około 5 mm na oprawę.

Preferowany rodzaj oprawek np. na żyłkę, pełne, prostokątne.

Wiek danej osoby, upodobania kolorystyczne, styl, np. czarne, metalowe, czerwone, kolorowe, z elementami ozdobnymi etc.
Przy wyborze oprawek powinno zwrócić się również uwagę kształt twarzy jaki mamy.

Twarz kwadratowa – odznacza się szerokim czołem, a także jednakową szerokością policzków oraz dolnej szczęki. Najlepiej do takiej twarzy pasują z reguły okulary wąskie i lekko zaokrąglone, które wydłużają nieco twarz. Dodatkowo warto pamiętać, aby górna linia okularów była umieszczona dość wysoko.

Twarz podłużna/prostokątna – charakteryzuje się (podobnie jak w przypadku twarzy kwadratowej) dość szerokim czołem oraz szeroką dolną częścią twarzy, ma jednak podłużny kształt. Również tutaj pasują oprawki lekko owalne, przy czym warto, aby były one zlokalizowane w połowie twarzy, tak aby zmniejszyć wrażenie wydłużenia.

Twarz trójkątna – charakteryzuje się dosyć szerokim czołem oraz wąskimi ustami oraz podbródkiem. Do takiej typu twarzy odpowiednie będą okulary z prostą poziomą linią. Bardzo dobrym rozwiązaniem są również oprawki półpełne – na żyłkę. Należy unikać oprawek z szerokim mostkiem.

Twarz okrągła – odznacza się bardzo zbliżonymi wymiarami w pionie oraz poziomie. Dla zmniejszenia wrażenia pulchności warto rozważyć oprawki o prostokątnych, kanciastych kształtach.

Twarz owalna – uważna jest za idealną dla okularników ponieważ pasuje do niej większość rodzajów okularów. Jeśli już mielibyśmy polecić te najlepsze – będą to oprawki o szerokości zbliżonej do szerokości twarzy.
Wybierając odpowiednie oprawki powinno wziąć się pod uwagę kilka dodatkowych czynników.

Przeznaczenie okularów. W przypadku okularów do czytania, oprawki powinny być dość duże, tak aby nie zawężały i nie ograniczały pola widzenia. Okulary noszone na co dzień powinny być tak dopasowane, aby umożliwić komfort patrzenia. Oprawki wąskie mogą czasem wydawać się nieco za małe, warto natomiast pamiętać, że zależy to od indywidualnych upodobań oraz wymagań.

Wielkość, masa, i grubość szkieł okularowych. Same oprawki to nie wszystko. Dopiero w połączeniu ze szkłami korekcyjnymi tworzą okulary, które nosimy na co dzień. W przypadku dość dużych wad wzroku, nie zawsze dane oprawki mogą pasować do szkieł o danych parametrach. Należy jednak pamiętać, że obecne metody szlifowania w znacznym stopniu rozwiązują te problemy.

Materiał, z którego wykonane są oprawki. Oprawki plastikowe są lekkie, aczkolwiek w dłuższym okresie podatne np. na wpływ temperatury, dlatego charakteryzują się określoną żywotnością. Oprawki metalowe odznaczają się dużą odpornością na codzienne użytkowanie . Oprawki tytanowe i wykonane z innych mieszanych materiałów łączą zalety dwóch poprzednich rodzajów: są wytrzymałe, odporne na uszkodzenia, a zatem długowieczne, a zarazem lekkie.

Podatność na uczulenie. Niektóre materiały, z których wykonane są oprawki mogą powodować uczulenie. Alergicy powinni zatem szukać oprawek antyalergicznych, np. wykonanych ze stali nierdzewnej. Aby sprawdzić swoją podatność na uczulenie warto wykonać test hipoalergiczny.

Rozszerzona wersja tego artykułu znajduje sie na naszym blogu:
Jak dobrać oprawki, okulary do twarzy