Okulary i soczewki mają swoje wady i zalety. Decyzja o tym, czy wybierzemy jedno albo drugie często zależy nie tylko od własnych przekonań, ale również od budżetu domowego. Okulary to zakup jednorazowy, ale soczewki często są wygodniejsze w użytkowaniu. Co zatem wybrać?

Zacznijmy od cen. Soczewki z zapasem na miesiąc lub po prostu „miesięczne” to koszt w przedziale 40 – 120 zł, natomiast ceny okularów, które nosimy kilka lat to koszt w przedziale 70 – 1500 zł w zależności od marki, jaką wybierzemy. W ciągu 5 lat za soczewki w najlepszym wypadku zapłacimy blisko 2,5 tysiąca zł. Oszczędność w przypadku wyboru okularów wydaje się zatem oczywista z tego względu, że koszt ponosimy tylko raz. Co jeszcze należy brać pod uwagę?

Praca przy komputerze

Jeśli wybierzemy okulary, a spędzamy przed komputerem 40 h tygodniowo, możemy zakupić te z filtrem zabezpieczającym przed działaniem szkodliwego dla wzroku pola elektrostatycznego emitowanego przez komputer. Niestety, nie możemy tego samego powiedzieć o soczewkach kontaktowych, ponieważ, aby nie podrażniały oka, musimy zakupić dodatkowo płyn nawilżający. Soczewki nie posiadają również dodatkowych filtrów, co utrudnia ochronę narządu.

Pole widzenia

O ile do tej pory więcej zalet miały okulary – pora na dowartościowanie soczewek. Ze względu na całkowite przyleganie do soczewki oka widzenie staje się bardziej „realne” niż w przypadku okularów. Przez te ostatnie najlepiej widzimy w centrum szkieł, natomiast na peryferiach obraz może wydawać się zniekształcony i zwyczajnie niewyraźny. Astygmatycy w okularach często narzekają, że to, co widzą jest albo zbyt uwypuklone albo zniekształcone na inne sposoby. Soczewki kontaktowe również są wygodniejsze, kiedy uprawiamy sport. Okulary natomiast w najnowszym wydaniu (Transition) mają zdolność do zmiany zaciemnienia szkieł względem dostępu światła (przyciemniają obraz w słońcu, a rozjaśniają w pomieszczeniu) oraz w przypadku szkieł progresywnych, posiadających odpowiednie strefy widzenia, ułatwiają wyraźne widzenie w zależności od tego, czy chcemy zobaczyć coś, co znajduje się daleko od nas, czy wręcz przeciwnie. Ostatnia zaleta dotyczy również nowoczesnych hydrożelowych soczewek, które redukują aberracje sferyczne, posiadają szerokie strefy mocy pośrednich lub asferyczny układ mocy, pozwalający na ostre widzenie bliskich przedmiotów. Jeśli chodzi o korekcję wzroku nieznacznie wygrywają okulary ze względu na to, że przy dużych wadach soczewki nie są w stanie ich skorygować w sposób zadowalający.

Wizerunek

Okulary od zawsze kojarzą się z mądrością. Współcześnie jest to również rodzaj biżuterii, który chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Możliwość doboru oprawek do kształtu twarzy, podkreślających cechy naszej osobowości często są bezcenne w kontaktach personalnych. W przypadku soczewek, możemy za to ukryć wadę wzroku oraz odjąć sobie lat. Wybór zatem zależy w głównej mierze od panującej mody oraz naszych osobistych upodobań, choć istnieją warunki, w których soczewki są zdecydowanie odradzane.

Choroby

Soczewki kontaktowe są niewskazane przy schorzeniach takich jak: jaskra, cukrzyca, zwyrodnienie siatkówki, stany po operacji zaćmy. Soczewki są również częstą przyczyną zapalenia oka oraz podrażnień spojówki.