Wydawać mogłoby się, że makijaż pod naszymi okularami nie ma dużego znaczenia. Racja, bo „okularnice” mogą nosić taki makijaż na jaki maja ochotę. Pod warunkiem przestrzegania kilku podstawowych zasad. Nasz poradnik zapozna Cię ze sztuczkami, które sprawią, że w ulubionych okularach będziesz wyglądała olśniewająco.

Działanie soczewek okularowych można porównać do lunety – powiększają lub pomniejszają nasze oczy. Dlatego też odpowiednio dobrany makijaż pomoże powiększyć optycznie to, co mniejsze (czyli oczy zza szkieł krótkowidza) i pomniejszyć to, co zbyt duże (w przypadku dalekowidza). Dobranie makijażu do karnacji, koloru oczu i barwy włosów nie jest prostym zadaniem.

Rady dla krótkowidzących
DOBRZE: sięgaj po jasne kolory, rozświetlające oraz perłowe, które dodadzą blasku i „otworzą” oko
ŹLE: unikaj braw ciemnych, smoky eyes oraz kresek na dolnej powiece

Rady dla dalekowidzących
DOBRZE: korzystaj z ciemnych braw, matowych cieni oraz eyelinerów
ŹLE: odwrotnie do poprzednich rad unikaj kolorów jasnych i rozświetlania twarzy przy pomocy makijażu

Nie zasłaniaj brwi – wielkość ma znaczenie
Bez względu jednak na to, czy widzimy dobrze z daleka czy bliska warto pamiętać o brwiach a co za tym idzie też o wielkości kupowanych okularów. Im większe, tym Twoja twarz wyda się bardziej zmęczona. Grube oprawki dodają tylko lat a zbyt ciemne noski optycznie przybliżają do siebie oczy. Dobrze dobrane okulary nie powinny zasłaniać brwi. Idealne sięgają do dolnej linii lub nieco niżej. Wyjątkiem od reguły są posiadaczki wysokiego czoła. Jeśli do nich należysz, wybieraj okulary sięgające górną krawędzią powyżej linii brwi, które podkreślisz cieniem lub kredką w kolorze Twoich włosów.

Dopasowanie okularów do kształtu nosa
Właścicielki małych, krótkich nosów powinny sięgać po okulary z jasnym lub przezroczystym mostkiem. Szeroki nos „lubi” oprawy z szerokim rozstawem soczewek i dużym mostkiem między nimi. Ciemne i nisko osadzone noski skrócą długie nosy.

Szkła kontaktowe a make up
Jeśli korzystasz z soczewek kontaktowych powinnaś stosować raczej beztłuszczowe i bezwonne kosmetyki, żeby nie podrażniać oczu. Dobre będą wodoodporne kredki i tusze, które nie mają tendencji do kruszenia się a co za tym idzie wpadania do oka. Unikaj rysowania kresek po wewnętrznej części oka i nie nakładaj tuszu od nasady rzęs (dopiero od 1/4 ich długości). Nie dla Ciebie będą również maskary zwiększające objętość rzęs, ponieważ mogą one spowodować uszkodzenie szkieł kontaktowych.

Teoria pod szkłem
Część teoretyczną mamy już za sobą przejdźmy zatem do praktyki. W tym poście chcemy zaprezentować Ci dwie uniwersalne propozycje na Twój perfekcyjny makijaż pod okulary.

no-make-up

NO MAKE UP: Popularny i sprawdzający się w codziennej stylizacji, nazywany również makijażem typu nude. Idealny zarówno dla krótko i dalekowidzących. Jeśli należysz do pierwszej grupy jak wspomnieliśmy już wcześniej sięgaj po jasne, rozświetlające cienie do powiek. Przy dalekowzroczności lepsze będą matowe.

Jak go wykonać?
Podkładem wyrównaj koloryt cery. Nałóż pod oczy i pod łuki brwiowe korektor. Ruchomą część powieki pomaluj kremowym lub jasnobeżowym cieniem a na rzęsy nałóż brązowy tusz. Usta pomaluj delikatnie jasną, pastelową pomadką.

makijaz-mocne-usta

„MOCNE USTA”: Propozycja idealna dla każdej „okularnicy”. Twoje oko wyglądać będzie na niepomalowane a najistotniejszym elementem całego makijażu będą podkreślone, mocne usta.

Jak go wykonać?
Koloryt twarzy wyrównaj jasnym podkładem. Pod oko i na powiekę górna nałóż rozświetlający korektor (odcień współgrający z fluidem). Rzęsy pomaluj grafitową lub czarną maskarą rozdzielającą włoski. Kontur ust podkreśl kredką w odcieniu pomadki, a potem pomaluj je nakładając czerwoną szminką pędzelkiem.

Mamy nadzieję, że nasze rady były dla Ciebie cenne i przydatne. Zapraszamy wkrótce na drugą część naszego poradnika, w którym zaprezentujemy makijaż klasyczny oraz popularny i modny smoky eyes. Doradzimy również jaki dobierać oprawy do kształtu twarzy oraz koloru włosów.